Liity Siltalan ystävät -listalle ja saat alennuksia kirjoista
Pieni karanteenikirjakerho: Markku Eskelinen

toukokuu 2022

Taru Torikka keskustelee Markku Eskelisen kanssa tämän Kolmen kehän sirkus -kirjasta.

Tietoja tästä jaksosta

”Kirjailija, kirjallisuudentutkija pyörittää esseeteoksessaan Kolmen kehän sirkus kirjallisuushistoriaa, -aikalaisuutta ja -tulevaisuutta. Pieni karanteenikirjakerho päättää ryhtyä paremmaksi lukijaksi ja hyppää karuselliin mukaan. Keskustelemme paitsi ikuisuusaiheista kuten kritiikki, maan tapa ja moralistinen poseeraus, myös siitä, miten itse esseeteoksen muoto ja sisältö muodostavat (sic) kehiä ja kokonaisuuksia uusien, vanhojen ja keksittyjen tekstien välille.

Kiitos Siltala, jonka tiloihin Pkk pääsi äänittämään, ensi kertaa pois eristysolosuhteista ja etäyhteyksistä, ihmisten ilmoille!”

Share This
Yksityisyyden suoja

Tämä verkkosivusto käyttää evästeitä, jotta voimme tarjota sinulle parhaan mahdollisen käyttökokemuksen. Evästetiedot tallennetaan selaimeesi, ja ne tunnistavat sinut, kun palaat verkkosivustollemme, ja auttavat tiimiämme ymmärtämään, mitkä verkkosivuston osat ovat mielestäsi kiinnostavimpia ja hyödyllisimpiä.